Materac co warto wiedzieć przed zakupem?

Niektórzy lubią materace twarde jak kamień, dla innych najlepszy sen przychodzi, gdy zapadną się w miękkim łóżku. Twardość materaca to nie tylko kwestia osobistych preferencji. Warto wiedzieć, na ile miękkości możemy sobie pozwolić w zależności od problemów zdrowotnych, wagi i wieku. Trzeba też pamiętać, że twardość materaca to tylko jeden z wielu aspektów, na które należy zwrócić uwagę.

Dobry materac może ochronić przed alergenami, bakteriami i roztoczami. Może być też łatwy w czyszczeniu, a w przypadku dwustronnych oferować nam dwa warianty komfortu w czasie snu. Może też być sprzymierzeńcem w walce o lepsze samopoczucie i zdrowie, jednak tylko pod warunkiem, że wiemy, jaka twardość materaca jest dla nas najlepsza i zdecydujemy się go używać bez względu na osobiste preferencje.

Wsparcie dla nastolatka

Nie bagatelizowałbym późniejszego okresu –  szkolnego, nastoletniego – kiedy dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć. Mam tu na myśli wzrost nawet o 10 cm w 3-4 miesiące – mówi Krzysztof Pycko. – To czas, kiedy organizm jest najbardziej narażony na powstanie lub pogłębienie się wady już istniejącej. Wynika to ze zróżnicowanego tempa rozwoju układów kostnego, mięśniowego i nerwowego. Najwięcej wad postawy, wszelkiego rodzaju i skolioz, powstaje właśnie w tym okresie.

Tak jak u najmłodszych dzieci, które znaczną część czasu spędzają śpiąc lub leżąc, u starszych wypoczynek też ma kluczowe znaczenie. Gwałtowny wzrost, intensywny czas w szkole, hobby, pasje, sport, przyjaciele – wszystko to wymaga ogromnych pokładów energii i siły. Sen jest warunkiem koniecznym w regeneracji. Dobry sen ma jednak swoje wymagania. – Dla dzieci w każdym wieku proponujemy materace z łuską gryczaną – mówi Mariusz Kieczmerski z firmy Danpol. – Łuska to jedyne naturalne wypełnienie, polecane dla alergików. Ma właściwości antybakteryjne, skutecznie też blokuje potencjalny rozwój roztoczy. W połączeniu z wypełnieniem piankowym, które znajdziemy na przykład w materacach Gryko-Koko i SoftMax, to prosty sposób na komfortowy i bezpieczny sen.

Na dolegliwości - materac

Łuska jest jedynym całkowicie naturalnym sprzymierzeńcem w trosce o zdrowie i wygodę.

Spanie na łusce gryczanej wzmacnia układ odpornościowy – mówi Mariusz Kieczmerski z firmy Danpol. – Gryka jest antyalergiczna, bo hamuje rozwój roztoczy, innych mikroorganizmów i bakterii oraz reguluje wilgotność dzięki związkom celulozowo – ligninowym.

Materace gryczane zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza – pomiędzy łuskami znajdują się szczeliny, przez które powietrze może swobodnie przepływać, dzięki czemu ciało nie poci się i zachowuje optymalna temperaturę. Niektóre badania mówią również o wzmacnianiu przez materac gryczany biopola człowieka. Materace gryczane polecane są dla osób z bólem kręgosłupa i bólem oraz zawrotami głowy. Gryka pomaga w przypadku problemów z krążeniem i mrowieniem kończyn. Pomaga też rozluźnić się i zrelaksować. Sen na łusce gryczanej zalecany jest paniom w trakcie bolesnej menstruacji. Dodatkowo, łuska delikatnie masuje ciało w czasie snu.

Materac - przyjaciel z dzieciństwa

Dobre nawyki dobrze jest wdrażać od małego. Gdy chcemy zapewnić nowemu członkowi rodziny wszystko, co najlepsze, warto zacząć od wartościowego materaca wspierającego zdrowy rozwój dziecka. Pojawia się więc pytanie: twardy czy miękki?

– Materac nie może być za miękki, żeby dziecko się nie zapadało, gdyż może powodować to powstawanie lub pogłębianie wad kręgosłupa. Nie może być też zbyt twardy, bo dziecku będzie niewygodnie – mówi fizjoterapeuta Krzysztof Pycko. – Podczas leżenia kręgosłup musi zachować swoje naturalne krzywizny. W płaszczyźnie strzałkowej, przód-tył, musi być “esowaty”. Gdy dziecko leży na boku należy zadbać też o to, żeby jego kręgosłup był w linii prostej. Jeżeli przy zbyt miękkim materacu zapadnie się jedna z krzywizn może to zaburzyć ten prawidłowy układ i spowodować powstanie lub pogłębienie już istniejącej wady.

Warto udać się do sklepu w celu zbadania twardości materaca – jest ona związana z zastosowanym wypełnieniem. – W naszych materacach dla dzieci stosujemy wypełnienie piankowe lub sprężynowe – mówi Mariusz Kieczmerski z firmy Danpol. Pianka to wbrew pozorom rozwiązanie bardziej zaawansowane technologicznie niż sprężyny. – Pianka daje nam najwięcej wariantów twardości materaca i wspiera rozwój układu kostnego. To wypełnienie polecane dla alergików, łatwiejsze do utrzymania w czystości, trwałe i odporne na odkształcenia. Takie wypełnienie znajdziemy w materacach Gryko-Koko i Softmat Max. Firma Danpol stworzyła też dla dzieci markę ROO.

W ofercie znajdziemy nie tylko wspomniane materace, ale też łóżeczka, mebelki i akcesoria – kompleksowe wsparcie zdrowego dzieciństwa.

Dużo siedzisz? Śpij dobrze!

Praca siedząca i unikanie aktywności fizycznej to prosta droga do problemów z kręgosłupem. Pomaga temu zapobiec odpowiedni materac.

Mitem jest jednak stwierdzenie, że im twardszy, tym lepszy. Nie zawsze twardy materac będzie odpowiedni dla osób z dolegliwościami układu kostnego. Pamiętać należy, że odczuwana twardość materaca może być różna u innych ludzi. Wiele zależy od wagi śpiącego.

Twardość ma też znaczenie w przypadku sposobu spania. Materace ze strefami twardości spełnią swoją funkcję u osób, które mało poruszają się podczas snu i najczęściej śpią na wznak. Przy pozycjach bocznych lub niskim bądź bardzo wysokim wzroście, standardowe strefy twardości ustalone przez producenta mogą już nie odpowiadać ułożeniu ciała. Wiek jest też nie bez znaczenia: starsze osoby najczęściej preferują materace o mniejszej twardości. Czy słusznie?

Do zadań specjalnych

Materac może wspierać profilaktykę wielu chorób lub doraźnie pomagać w ich zwalczaniu, może też stanowić podstawę wygodny i komfortu.

W znacznym stopniu jest to efekt zastosowania szczególnie wartościowych materiałów.

W materacu Gryko SEN Sensitive firmy Danpol są to przede wszystkim dwie warstwy pianki: pięciocentymetrowa warstwa termoelastyczna oraz piętnastocentymetrowa wysokoelastyczna. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do ciał osób śpiących pod wpływem wytwarzanego przez nie ciepła. Dzięki temu zmniejsza uczucie napięcia i zmęczenia oraz przynosi relaks. Pianka wysokoelastyczna jest trwalsza nawet o 40% niż tradycyjna pianka poliuretanowa o tej samej gęstości. Odzyskuje ona swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż pianka standardowa. Oznacza to, że dużo szybciej reaguje na każdą zmianę pozycji ciała, a to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wiercą się w nocy.

Znakiem rozpoznawczym firmy Danpol jest jednak łuska gryczana – produkt przez lata lekceważony. To między innymi dzięki łusce materace te mają status materiałów medycznych i są polecane w rehabilitacji. Oznacza to, że spanie na dobrze dobranym materacu ma realne znaczenie prozdrowotne.

Sprawa większego kalibru

Jaki materac należy wybrać w przypadku dorosłych lub dzieci borykających się z nadwagą?

Otyłość to znaczne obciążenie dla stawów i rolą materaca będzie umożliwienie tym stawom odpoczynku – mówi Krzysztof Pycko. – Materac musi być dobrany do wagi i tutaj zdecydowanie przyda się konsultacja z dobrym sprzedawcą. Przy otyłości materac nie może być zbyt miękki. Żeby się nie zapadać, musi mieć pewną twardość. Warto wybór materaca skonsultować ze specjalistą, który dobierze stopień twardości do konkretnej wagi dziecka czy dorosłego. Firma Danpol w trosce o szczególnie wymagających klientów organizuje takie konsultacje, by pomóc w podjęciu najlepszych dla zdrowia decyzji.

Dlaczego to takie ważne? Materac może pomóc w znaczącym stopniu zwalczyć istniejące problemy zdrowotne i zapobiec pojawieniu się nowych. Trzeba tylko dać mu szansę.