Jak wybrać dobry materac do spania

Bez względu na to, czy chodzi o długie wylegiwanie się czy krótką drzemkę, podstawą skutecznego wypoczynku jest materac. W świecie materacy trudno o uniwersalne, szyte na miarę rozwiązania. Na szczęście zdarzają się produkty odpowiadające najbardziej wymagającym użytkownikom. Tylko jak je rozpoznać?

Zapewne każdy z nas zna skutki nocy przespanej na niewygodnym łóżku: ból kręgosłupa, bóle stawów, zdrętwiałe kończyny. Przede wszystkim zaś: zmęczenie i irytacja, które potrafią uprzykrzyć cały dzień. Wielu płaci alergiami i podrażnieniami skóry za złe decyzje związane z materacem. Jak tego uniknąć?

Sprawa wagi ciężkiej

Decyzja o kupnie materaca nie może być podparta jedynie rozeznaniem wśród produktów dostępnych na rynku.

Równie istotne jest przyjrzenie się sobie i przemyślenie swoich potrzeb, możliwości i ograniczeń. Wybierając materac musimy brać pod uwagę swoją wagę, a często też wagę partnera. Im większa waga, tym większa powinna być twardość materaca, by mógł spełniać właściwości podporowe dla kręgosłupa. Im większy rozmiar materaca, tym większa jego sztywność i twardość, o czym należy pamiętać zamawiając produkt w innym rozmiarze niż testowany. Przy zakupie zaleca się materace wykonane z pianki termoelastycznej o średniej twardości, gdyż  dopasowuje się ona do kształtu naszego ciała.

Pianka zniweluje także skutki nierównego obciążenia po obu stronach materaca w przypadku różnej wagi użytkowników. – mówi fizjoterapeuta Jacek Aptowicz. Pianka termoelastyczna znajduje się między innymi w materacach Gryko SEN Sensitiva. Do jej unikalnych właściwości należy dopasowywanie się do ciał osób śpiących pod wpływem wytwarzanego przez nie ciepła. Dzięki temu zmniejsza uczucie napięcia i zmęczenia oraz przynosi relaks. Materace Sensitive mają pięciocentymetrową warstwę tej pianki.

Z tego zbudowany jest sukces

Tworzywo, z którego wykonany jest materac, może być fundamentem zdrowego i komfortowego snu – o ile dobrze wybierzemy.

Sprawa nie jest łatwa, bo np. wspomniany Gryko Sen Sensitiva składa się z kilku różnych warstw, odpowiedzialnych za inne aspekty snu. Obok pianki termoelastycznej, składa się on z piętnastocentymetrowej warstwy pianki wysokoelastycznej. Jej trwałość określa się na o 40% wyższą niż w przypadku tradycyjnej pianki poliuretanowej o tej samej gęstości. Odzyskuje ona swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż pianka standardowa. Oznacza to, że dużo szybciej reaguje na każdą zmianę pozycji ciała, a to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wiercą się w nocy.

Warstwa gryczana to znak rozpoznawczy firmy Danpol, która kilkanaście lat temu odkryła potencjał tkwiący w łusce gryczanej. Jest to jedyne w 100% naturalne wypełnienie. Dzięki swojej strukturze łuska odpowiedzialna jest za termoregulację. Specjalne związki w niej zawarte – taniny, blokują rozwój roztoczy, co ma ogromne znaczenie dla alergików.

Dzianinowy pokrowiec łatwo się zdejmuje i pierze, co pozwala na zachowanie higieny nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.

Twardy czy miękki

Jak twardy powinien być materac, by stanowić wsparcie dla kręgosłupa, ale nie odbierać przyjemności osobie śpiącej?

Wszystko zależy od osobistych preferencji, choć szczególną uwagę powinny do tego aspektu przykładać osoby z problemami i bólami pleców lub stawów.

Jak mówi fizjoterapeuta sportowy Jacek Aptowicz, ważne jest, by odpowiednio przetestować potencjalny materac: – Strefy komfortu powinny zapewnić osobie śpiącej prawidłowe ułożenie kręgosłupa bez względu na pozycję.

Ważne jest precyzyjne wparcie i redukcja nacisku na stawy obwodowe – od odcinka szyjnego kręgosłupa po stawy skokowe. Najważniejsze strefy podporu to: odcinek szyjny kręgosłupa, a więc głowa, odcinek piersiowy, czyli tułów, odcinek lędźwiowo -krzyżowy, czyli biodra, stawy kolanowe oraz stawy skokowe. W praktyce oznacza to tyle, że warto wypróbować wiele pozycji zanim wybierzemy materac. Przyjęcie bocznej pozycji będzie wywierało największe obciążenie na strefy podporu i jednocześnie będzie pozycją najbardziej właściwą podczas wyboru twardości materaca. Wybierając materac nie ograniczajmy się do oglądania: ważne, by sprawdzić komfort użytkowania.

Nie obawiajmy się zdziwionych spojrzeń, obsługa każdego dobrego sklepu jest do tego przyzwyczajona, a nawet rekomenduje aktywne i kreatywne sprawdzanie materacy.

Alergeny na celowniku

Łuska gryczana nie uczula, a dodatkowo hamuje rozwój bakterii, co znacząco poprawia komfort osób wrażliwych i ze skłonnością do uczuleń.

Niemniej istotne dla alergików jest też to, czy łatwo jest utrzymać materac w czystości. Nie jest to jednak koniec aspektów, które należy mieć na uwadze, wybierając materac. Kluczowe znaczenie ma wybór: wypełnienie piankowe czy sprężynowe.

Alergicy powinni postawić na piankę – trwalszą niż sprężyny i bezpieczniejszą dla wrażliwych użytkowników. – Materac wykonany z pianki będzie zdecydowanie bardziej odpowiedni, gdyż nie gromadzi roztoczy i mikroorganizmów oraz kurzu tak jak materac sprężynowy – mówi fizjoterapeuta Jacek Aptowicz.

Pianka to rozwiązanie bardziej zaawansowane technologicznie niż inne wypełnienia. Taki materac jest też najczęściej rekomendowany dla dzieci i młodzieży. Chroni przed drobnoustrojami i wspiera zdrowy rozwój kości, co jest nie bez znaczenia w każdym wieku! Materac Gryko SEN Sensitiva wyróżnia ponadprzeciętna trwałość i odporność na odkształcenia, więc jest to dobra decyzja na lata. Najlepszym tego potwierdzeniem są znakomite opinie użytkowników, którzy porównują spanie na nim do odpoczynku na chmurce.

Warto zweryfikować tę ocenę osobiście. Zwolennicy kompleksowych rozwiązań z pewnością docenią fakt, że można do materaca dokupić gryczane lub piankowe poduszki, dla jeszcze większego komfortu.

Gdy wybieramy dla najmłodszych

Niemowlęta i małe dzieci to szczególnie wymagający użytkownicy materaca – spędzają na nim przecież niemal całą dobę!

Wybierając materac warto postawić na produkt, który zapewni dziecku wygodę, ale będzie też wspierał w zdrowym rozwoju. Wybór rozwiązań dla dzieci jest bardzo duży, dlatego łatwo popełnić błąd. Ustrzec może przed tym postawienie na zaufanego producenta, który ma ofercie kompleksową ofertę dla maluchów.

Firma Danpol przygotowała dla najmłodszych markę ROO, w której połączyła znakomity design, najlepsze materiały i technologie, cieszące się uznaniem od lat. ROO to nie tylko materac – choć odgrywa on tu kluczową rolę, ale też łóżeczko, mebelki i akcesoria dla dzieci.

Wszystko to zachęca do kreatywnej zabawy, dobrze wygląda i wszechstronnie wspiera rodziców w trosce o dzieci. Marka ROO dba zarówno o rozwój kostny maluchów, jak i ochronę przed alergenami, ale też dzięki prostym i pomysłowym zabawkom pomaga rozwijać wyobraźnię. Meble i akcesoria marki ROO to bezpieczne i atrakcyjne rozwiązanie na lata, gdyż rośną one razem z dzieckiem.

Pierwszy materac w życiu jest ważny: to na nim można się nauczyć, jak istotny jest dobry sen!