Pokój dziecka ROOśnie razem z nim
Na początku dziecko głównie śpi. Z czasem staje się bardziej ruchliwe, a więc zwiększa się jego zakres eksploracji pomieszczenia. To w swoim pokoju bawi się i wypoczywa, poznaje świat i swoje możliwości. Jak sprawić, by pokój dziecka był miejscem wygodnym i umożliwiającym rozwój, a także atrakcyjnym dla dziecka i dla rodziców?
Łóżko, szafa, półki na zabawki, z czasem biurko. Co jest jeszcze stałe w wyposażeniu pokoju dziecięcego? Zmiana! – Pokój dziecka to przestrzeń, która zmienia się o wiele częściej i dynamiczniej niż reszta domu. Na początku rodzice dostosowują go do wymagań dziecka w danym wieku, lecz w pewnym momencie młody człowiek ma coraz więcej do powiedzenia. Może więcej na temat subiektywnych estetycznych decyzji niż ergonomii, ale to zawsze jest niemałym wyzwaniem – mówi Zuzanna Pikiel, architekt wnętrz z Idea Projekt. O czym powinni wiedzieć rodzice, którzy chcą mądrze zadbać o królestwo swojego dziecka?

Kolor z klasą
Chcąc dać dziecku wszystko, co najlepsze i najładniejsze, musimy pamiętać o kilku zasadach. Pomogą one nie stracić głowy i pieniędzy.
Po pierwsze kolor: wbrew pozorom różowy nie jest niezbędny w pokoju dziewczynki, a niebieski u chłopca. Jednocześnie jednak nie są one zabronione! Ważne, by pamiętać, że kolor powinien być obecny, ale nie musi pomieszczenia przytłaczać.
– Lepiej podkreślić kolorem jedną ścianę, zestawiając ją z resztą w podobnej, ale delikatniejszej tonacji, niż malować cały pokój tak samo intensywnie. Unikniemy efektu pudełka, całość będzie stonowana, co sprzyja skupieniu, a jedna podkreślona mocniejszym kolorem lub tapetą ściana stanie się realną ozdobą wnętrza – mówi Zuzanna Pikiel.
Jeśli zdecydujemy się na kolorowe ściany, dobrze jest zachować umiar dobierając pozostałe elementy wyposażenia. Neutralne drewniane meble sprawdzą się w każdym otoczeniu. Mogą zawierać kolorowe elementy jak meble z serii R5 marki ROO wzbogacone o żółte elementy, które ożywiają pokoje utrzymane stonowanych barwach.
Gotowi na zmiany
Wnętrze zmienia się razem z dzieckiem, dlatego warto być gotowym na ewolucję wyposażenia.
– Łatwe do zmian detale – zasłony, poduszki, plakaty, naklejki na ścianę – możemy zmieniać w zależności od aktualnie ulubionych tematów dziecka. Kiedy dziewczynce w pewnym momencie odwidzą się tęczowe Kucyki Pony i zakocha się w nastoletnim piosenkarzu popowej kapeli – zmiany detali pozwolą nam obejść się bez kosztownego remontu – mówi Zuzanna Pikiel. Ważne, by odporne na mijający czas były też stałe elementy wyposażenia. – Funkcjonalne meble ułatwiające życie: stolik do zabawy z podnoszonym blatem staje się biurkiem, stołeczki chowane we wnęki zmieniają się w szafę, skrzynie wykorzystujące przestrzeń pod łóżkiem czy rosnące z dzieckiem łóżko – nie bójmy się takich rozwiązań! Na co dzień stają się niezastąpione, także dla dorosłych – dodaje Zuzanna Pikiel.
Meble marki ROO możemy wydłużać. Oznacza to, że będą one towarzyszyć dziecku przez kilka lat. – Większy rozmiar łóżeczka to tylko jeden z elementów jego metamorfozy – mówi Mariusz Kieczmerski, prezes firmy. – ROO proponuje takie rozwiązania jak możliwość wyjęcia szczebelków, a nawet zdjęcia jednej lub dwóch ścianek łóżeczka. Swobodnie decydujemy też o wysokości, na jakiej chcemy umieścić materac. Dzięki temu, nawet gdy dziecko jest już za duże na łóżeczko, może ono pozostać elementem wyposażenia pokoju dziecięcego jako gustowna kanapa. Wciąż ta sama baza, ale zawsze inny efekt!
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Zarówno meble malucha, jak i starszego dziecka, powinny wspierać jego zdrowy rozwój.
Ekologiczne materiały, proste bryły i brak pułapek to podstawa. Firma Danpol wysoki standard produktów dla dzieci potwierdza atestami: uzyskała znaki jakości takie jak KidZone, ECOS lub Certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Meble ROO wykonane są z litego drewna pokrytego bezwonnym bezpiecznym lakierem. Ich uzupełnieniem są zdrowe materace. Wybierać możemy spośród modeli GRYKO-KOKO, GRYKO-KOKO Plus, SOFTMAT, AEROMAX i ECO KOMFORT. Gryka i kokos to materiały idealne dla małych alergików, zaś wypełnienie z pianki wspiera rozwój kostny. Dostępne w ofercie specjalne pokrowce, nawet wodoodporne, pomagają dbać o higienę.


Pierwsza lekcja stylu
Pokój dziecięcy to dla małego człowieka pierwsza lekcja stylu. To tu zaczną się kształtować jego potrzeby estetyczne.
Dobrze wiedzieć, że zdaniem specjalistki, gdy przychodzi do trendów we wnętrzu dziecięcym, pole manewru jest większe, niż tylko stereotypowy róż na ścianach dla dziewczynki. – Trendy w pokojach dla dzieci łączą się z ogólnie obowiązującymi we wnętrzach tendencjami. Wygląd dziecięcego pokoju ma większe znaczenie niż nam się może wydawać. Stylistyka ma nie tylko odpowiadać atmosferze całego mieszkania czy domu, ale też uwzględniać gusta małego dorastającego człowieka – mówi Zuzanna Pikiel.
Podobnego zdania jest Mariusz Kieczmerski z firmy Danpol: – Nasza kolekcja ROO to światowe wzornictwo w wydaniu dla dzieci. Z jednej strony trendy, z drugiej zaś filozofia naszej firmy, spowodowały, że skoncentrowaliśmy się na naturze, prostych meblach, dobrych materiałach i jasnych kolorach. To jasny, ciepły i funkcjonalny styl skandynawski dla najmłodszych. W ofercie Danpol dla najmłodszych znajdują się łóżeczka, które dzięki licznym, pomysłowym dodatkom, stanowią bazę wyposażenia pokoju malucha.

Gdy brakuje miejsca
Dzieci często dzielą pokój z rodzeństwem, we wczesnym wieku również z rodzicami. W takich przypadkach bardzo ważne jest, by wyposażenie było funkcjonalne i nie zajmowało zbyt dużo miejsca.
Niekiedy nie mamy problemu z miejscem, ale zależy nam na funkcjonalnych i finezyjnych jednocześnie rozwiązaniach. Łóżeczko możemy uzupełnić o przydatne dla rodziców rozwiązania, dopasowane stylem do poszczególnych modeli mebli, tak, by całość wyglądała lekko i stylowo. Wybrać można takie dodatki jak: pomocnik, przewijak, szuflada lub regał do przechowywania. Do łóżeczka mogą być także przymontowane kółka. Model R3 można wzbogacić też o moskitierę. Świetnym pomysłem dla rodziców i dla starszych dzieci jest montaż stolika lub dodanie tapicerowanych poduch.
Bez kompromisów
Pokój dziecięcy to najczęściej niewielkie pomieszczenie, które powinno być funkcjonalne – musi być w nim wygodnie zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Warunkiem koniecznym jest estetyka – w końcu gdzie dziecka ma się nauczyć, czym jest dobry styl? Pokój powinien sprzyjać zabawie, a więc nie powinny się tam czaić żadne niebezpieczeństwa.
Wyobraźnia dziecka nie zna granic, więc lepiej nie stwarzać mu warunków do ryzykownych rozrywek. Wyposażenie powinno wspiera rozwój: pokazywać świat w mądry i piękny sposób, a jednocześnie realnie pomagać w walce z problemami zdrowotnymi, chronić przed bakteriami i roztoczami.
Przede wszystkim jednak: powinno ROOsnąć razem z maluchem.