Materacyk dla dzieci tu zaczyna się zdrowie

Pierwsze lata życia w znaczącej części zajmuje dzieciom spanie, a przynajmniej leżenie. Wydaje się, że nie ma nic prostszego na świecie. A jednak – łatwo o zaniedbania i błędy, których skutki młody człowiek odczuwać przez całe życie. Jakie warunki należy stworzyć dziecku do komfortowego wypoczynku wspierającego zdrowy rozwój?

Jakie czynniki należy mieć na uwadze, gdy chcemy by dziecko dobrze i zdrowo spało? Ważne jest łóżeczko, jego rozmiar i ustawienie. Fundamentalne znaczenie ma też materac. – Musimy pamiętać, że niemowlę śpi bardzo dużo. Przewijanie, przebieranie, przekładanie dziecka też odbywa się na odpowiedniej powierzchni. Nie bagatelizowałbym też późniejszego okresu, szkolnego, nastoletniego, kiedy dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć. Mówimy tu o wzrośnie nawet o 10 cm w 3-4 miesiące. To okres, kiedy najczęściej mogą powstawać bądź pogłębiać się już istniejące wady postawy. Wynika to z różnic w tempie rozwoju układów kostnego, mięśniowego i nerwowego – mówi fizjoterapeuta Krzysztof Pycko. Jak dobrać odpowiedni materac, gdy dziecko jest zbyt małe by powiedzieć nam, czy jest mu wygodnie? To wyzwanie, przed którym staje każdy rodzic.

Co jest w środku?

Sporo dzieci jest lub będzie alergikami, odnotowujemy powszechny spadek odporności – zauważa Krzysztof Pycko.

Zagrożenia czają się wszędzie: dziecko może nie tylko być uczulone na materiał zastosowany w materacu, ale też nadwrażliwe na bakterie i roztocza, dla których łóżeczko dziecko jest idealnym środowiskiem życia.

Łuska gryczana i włókna kokosowe to podstawowe materiały, których używamy w produkcji materacy. Jedno i drugie jest antyalergiczne – mówi Mariusz Kieczmerski z firmy Danpol. – Łuska to jedyne w pełni naturalne wypełnienie materaca. Potwierdzają to badania! Zawarte w niej taniny zabezpieczają przed roztoczami i bakteriami, zaś układ łusek gwarantuje przepływ powietrza i kontroluje wilgotność ciała, dzięki czemu zapobiegają one poceniu się i odleżynom.

Łuska gryczana to znak rozpoznawczy firmy Danpol. Przez lata uważana była za odpad produkcyjny, niedawno doceniona została za swoje unikalne właściwości prozdrowotne. Jest wsparciem nie tylko dla dzieci, ale i dla osób borykających się z bólem kręgosłupa i stawów, zawrotami głowy, czy bolesnymi miesiączkami. Warto przyzwyczaić malucha do takiego wypełnienia, by później sam dokonywał słusznego wyboru.

Mamy problem!

Niespodziewane siusiu, rozlany sok, kłopoty żołądkowe – bez względu na wiek dziecka, materace nie mają łatwego życia. Nie mają też lekko rodzice, którym zależy na sprawnym doprowadzeniu łóżeczka do porządku. Wsparciem mogą być tu pokrowce.

W ofercie Danpol znajdziemy pokrowiec Silver z jonami srebra, który łatwo zdejmuje się i pierze – jest odporny na brzydkie zapachy i ma właściwości antybakteryjne; nie sprzyja też rozwojowi roztoczy.

Dobrym rozwiązaniem są też pokrowce wodoodporne, takie jak Softmat Max. Można je wyprać w 95 stopniach i nie trzeba prasować – mówi Mariusz Kieczmerski z firmy Danpol. W ofercie firmy znajdują się też pokrowce o szczególnych właściwościach, na przykład Aloe Vera, który nawilża i pomaga w regeneracji naskórka.

Nie tylko materac

Materac ma kluczowe znaczenie w kwestii wypoczynku, snu i zabawy malucha od pierwszych chwil życia. Jest fundamentem, ale nie jedynym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju, który może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Firma Danpol przygotowała dla najmłodszych markę ROO, w której połączyła znakomity design, najlepsze materiały i technologie, które od lat cieszą się uznaniem. ROO to nie tylko materac, ale też łóżeczko, mebelki i akcesoria dla dzieci.

Dostępnych jest wiele elementów, które możemy skompletować według własnych potrzeb. Na początku przyda się przewijak, z czasem zaś kreatywne zabawki. Baza w postaci łóżeczka pozostaje bez zmian, ponieważ rośnie razem z dzieckiem. Stopniowo możemy łóżeczko obniżyć, zdemontować szczebelki, a nawet zamienić w kanapę, która będzie przydatnym i atrakcyjnym dodatkiem w pokoju dziecka w wieku szkolnym.

Wszystko to dobrze wygląda i wszechstronnie wspiera rodziców w dbaniu zarówno o rozwój kostny maluchów, jak i ochronę przed alergenami, ale też dzięki prostym i pomysłowym zabawkom pomaga rozwijać wyobraźnię.

Pierwszy materac w życiu jest ważny: to na nim można się nauczyć, jak istotny jest dobry sen!

Twardy czy miękki

Materac nie może być za miękki, żeby dziecko się nie zapadało, może to powodować powstawanie lub pogłębianie się już istniejących wad postawy. Nie może być też zbyt twardy, bo maluchowi będzie po prostu niewygodnie – ostrzega Krzysztof Pycko.

– Podczas leżenia kręgosłup musi zachować swoje naturalne krzywizny. W płaszczyźnie strzałkowej, przód-tył, konieczny jest układ “esowaty”. Gdy dziecko leży na boku warto zadbać też o to, żeby jego kręgosłup był ułożony w linii prostej. Jeżeli przy zbyt miękkim materacu zapadnie się jedna z krzywizn może zaburzyć to prawidłowy układ, w wyniku czego mogą powstać lub pogłębić się istniejące wady, a także dolegliwości bólowe. Pamiętajmy, by testując materac sprawdzić te dwie płaszczyzny kręgosłupa.

Twardość materaca najlepiej jest sprawdzić przed zakupem osobiście – to jedna z tych cech, których nie zweryfikujemy przez internet. Jeśli nie możemy potestować tych produktów osobiście, pozostają opinie ekspertów. Wiodącym producentem materacy dla dzieci jest firma Danpol, która uzyskała znaki jakości takie jak KidZone, ECOS lub Certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Materace Danpol mają status produktów medycznych i są stosowane w rehabilitacji. Ich miękkość nie jest więc kwestią przypadku, a istotną rekomendacją.

Zwalczamy rutynę

Odpowiedni materac to tylko jedna ze składowych sukcesu – ważne jest też jego prawidłowe użytkowanie. – Konieczne jest regularne zmienianie umiejscowienia łóżeczka – żeby unikać podchodzenia do łóżeczka tylko z jednej strony – tłumaczy Krzysztof Pycko.

Jeżeli rodzic podchodzi wciąż z jednej strony do dziecka, ono szybko to zapamiętuje, reaguje i skręca się wciąż w tę samą stronę. Tym samym narażamy dziecko na asymetrię napięcia mięśni. Jeden bok może być skrócony – już podczas układania dziecka będzie można to zauważyć. Jeżeli jednak podchodzimy raz z lewej, raz z prawej strony do łóżeczka, powodujemy, że dziecko reaguje w różne strony, dbamy o tę rotację – unikamy asymetrii.

Proste rozwiązanie pomoże uniknąć poważnych problemów w przyszłości. Nic nas jednak nie uchroni przed mniej poważnymi, ale codziennymi zmartwieniami związanymi z łóżeczkiem i materacem.

Dobre nawyki

Malutkie dziecko, nawet na najlepszym oddychającym materacu nie powinno spędzać zbyt wielu godzin w jednej pozycji.

Należy zmieniać dziecku pozycję spania – na brzuchu, na plecach i boku. Pomimo tego, że niemowlę w pierwszym okresie życia ma małe napięcie mięśniowe i tak się przekręca, porusza, więc materac musi zapewniać dobre podparcie dla ciała przez cały czas – mówi Krzysztof Pycko.

Z wiekiem dziecko zacznie obracać się samo. Im starsze, tym bardziej świadomie powinno podchodzić do spraw związanych ze snem. Warto jak najszybciej nauczyć dzieci, że ważne jest spokojne rozciąganie przed snem i po przebudzeniu, jeszcze w pozycji leżącej. Dobry początek i koniec dnia to ważne składniki dobrego życia.