nowy materac
Co jest ważne?

Chcesz kupić nowy materac? Jaki model wybrać? Jakie właściwości posiadają poszczególne materace i na co wrócić uwagę przy ich wyborze?

Zakup materaca to sprawa o tyle ważna, że aż 1/3 naszego życia spędzamy śpiąc. Od tego, jak wypoczywamy zależy nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

Jeśli budzimy się wyspani i wypoczęci, podczas snu nasze mięśnie się rozluźniły, nie wybudzaliśmy się w nocy i nic nie boli nas po wstaniu z łóżka, to będziemy mieć energię na cały pozostały dzień.

Niespokojny, nierówny sen i uczucie zmęczenia po obudzeniu to bardzo często wina nieodpowiednio dobranego materaca, który nie spełnia swoich funkcji i nie pozwala na efektywny wypoczynek w nocy. Dobry materac, to zatem taki, który pozwala nam wygodnie i szybko zasnąć i sprawia, że kilka godzin snu przebiega w spokoju, dając nam siłę i pozwalając zregenerować organizm.

Rodzaje materacy

Ilość dostępnych na rynku materacy jest ogromna. Nie tylko do dyspozycji mamy różnego rodzaju materiały i wypełnienia, ale również różne konstrukcje materacy, które wpływają na komfort i trwałość jego użytkowania. Najbardziej podstawowym rodzajem materacy jest materac piankowy wykonany z pianki poliuretanowej. To również najczęściej najtańszy typ materaca.

Przejdź do sklepu

Do pozostałych rodzajów materacy piankowych należą materace z pianek specjalistycznych: wysokoelastycznej, termoelastycznej czy lateksu.

Materace sprężynowe (znane od lat i najbardziej rozpowszechnione również posiadają kilka odmian – podstawowe rozróżnienie to sprężyny łączone ze sobą oraz system sprężyn kieszeniowych.

Kolejnym dodatkiem do materacy może być mata kokosowa lub warstwa łuski gryczanej. Każdy materiał wykorzystywany w materacach może być łączony ze sobą w celu uzyskania określonych właściwości materaca. Kombinacje łączeń poszczególnych materiałów są niemalże nieograniczone, dlatego przed wyborem określonego materaca najlepiej zapoznać się z właściwościami każdego typu i na tej podstawie, analizując również własne przyzwyczajenia w czasie snu (zmiany pozycji, typowy sposób spania czy nawet rodzaj wykorzystywanego stelaża), dobrać materac do własnych potrzeb.

Jak wybrać dobry materac?

Nie ma jednej reguły, która pozwala wybrać odpowiedni materac. Nie ma też jednego materaca, który będzie odpowiedni dla każdego. Wybór powinien jednak bazować na kilku wytycznych: Rozmiar materaca – minimalnie 90 cm szerokości na osobę oraz długość o 20 cm większa niż wzrost.

Przejdź do aplikacji

Twardość materaca

Mitem jest stwierdzenie, że im twardszy materac, tym lepszy. Nie zawsze też twardy materac będzie odpowiedni dla osób z różnymi dolegliwościami układu kostnego. Odczuwana twardość materaca zależy również od wagi śpiącego, dlatego najlepszym sposobem jest po prostu wypróbowanie materaca.

Twardość ma też znaczenie w przypadku sposobu spania. Przykładowo, materace ze strefami twardości spełnią swoją funkcję u osób, które mało poruszają się pod czas snu i najczęściej śpią na wznak. Przy pozycjach bocznych lub niskim bądź bardzo wysokim wzroście, standardowe strefy twardości ustalone przez producenta mogą już nie odpowiadać ułożeniu ciała.

Wiek osoby śpiącej również ma znaczenie. O ile wygodny materac przydaje się oczywiście każdemu, to im jesteśmy starsi, tym częściej preferujemy materace o mniejszej twardości.

Ceny materacy

Ostatnim ważnym kryterium jest cena materaca, którą trzeba dopasować do własnych możliwości ekonomicznych.

Warto jednak pamiętać o tym, że dobry materac to zakup na lata. Od jakości materaca zależy tez nasze ogólne, codzienne samopoczucie, zatem oszczędzanie na tym elemencie wyposażenia nie zawsze jest w pełni rozsądne. Na cenę materaca mają wpływ zastosowane materiały, konstrukcja jak również to, jak materac będzie trwały – warto zatem szukać optymalnego rozwiązania i stosunku jakości do ceny, która nas zadowoli.

Sprawdź promocje

Pokrowiec na materac

Nie bez znaczenia, dla jakości naszego snu i higieny jest również pokrowiec na materac. Większość dostępnych na rynku materacy ma pokrowce zdejmowane. Zdarzają się jedna modele, które nie łatwo jest utrzymać w czystości.

Wystarczy, że zamek w pokrowiec został wszyty w jego węższą część, by samo zdejmowanie i zakładanie pokrowca było niezwykle uciążliwe.

Nasze materace posiadają pokrowce zaprojektowane tak, by ich pranie i czyszczenie było łatwe. Pokrowce można prać w pralce, a niektóre rodzaje pokrowców zostały dodatkowo wzbogacone jonami srebra, które mają właściwości bakteriobójcze i pozwalają zachować higienę materaca.

Pokrowiec na materac należy również regularnie prać, by zapewnić odpowiedni poziom czystości.